Důležitá je impregnace, a to ještě před prvním nošením, přičemž její význam spočívá především v zamezení pronikání nečistot a mastnot do struktury usně, což má za následek, že se useň snadněji čistí a její pěkný vzhled je dlouhodobě zachován. Každá useň časem ztrácí své přirozené vlastnosti pružnost a vláčnost, čímž může dojít k jejímu popraskání a znehodnocení celého výrobku. Useň je proto nutné čas od času „vyživit“.

Hladká ušeň 

Pro běžné čištění a výživu hladkých usní se v poslední době těší oblibě speciální pěna ve spreji Leather Soap. Další možností je využití krémů Silikon polish, tuk Nilfet.

Nečistoty z hladké usně je možné odstranit také jemnou gumou Soft Gum nebo dalšími výrobky k tomuto účelu vyráběnými. Vysoce leštěné a lakované usně je nutné pravidelně ošetřovat vhodným sprejem např. Collonil Special Wax. V opačném případě dojde k jejich vysušení a velmi často popraskají.

Broušená ušeň

Povrch broušených usní (velur, nubuk) je ke znečištění náchylnější a tudíž vyžaduje i poněkud odlišnou péči. Nečistoty lze odstranit nejen pomocí vhodných sprejů (např. Soft Cleaner), ale i mechanicky např. pomocí speciálních krepových kartáčků. I zde opět platí, že pokud byla useň ušetřena, resp. impregnována, vhodným prostředkem pro tento druh usní (např. sprej Nubuk-Velours) již před prvním použitím, bude čištění jednodušší.

Lakovaná ušeň

Kožená galanterie, která vypadá jako laková useň nebo má metalický efekt, je většinou tvořena fólií, která je nanesena na useň. Zde je nutné věnovat ošetřování velkou pozornost, neboť tato fólie bývá velmi náchylná na poškození nebo naleptání. V těchto případech se osvědčil sprej Collonil Vario, který povrch usně nenaleptá, je vhodný i na kombinované materiály (např. textil-useň, lak-useň apod.).


Krémy na obuv mají jiné složení, proto k ošetřování galanterie není vhodné používat krém na obuv!


Vrásčitost a barevná nesouměrnost NENÍ u přírodních materiálů závada! Pouze umělý materiál působí jednolitým dojmem.


Naše doporučení:

- nečistoty nechte odborně odstranit co nejdříve, aby jejich působení na materiál bylo co nejkratší

- kabelky se nesmí promočit

- kabelky neperte a čistěte pouze vlhkou houbičkou

- kabelky nepřetěžujte

- v případě promoknutí v dešti nechte kabelku volně uschnout v otevřeném prostoru, v žádném případě ji nedávejte k topení či dokonce na topení!